Bu coğrafyada kadınların tarihi ortaktır. Ve tarih göstermiştir ki; Ortadoğu’nun kadınları savaştan yenik düşmüş kadınlar değil; yaşamın tüm zorluklarına karşı üreterek savaşabilen kadınlardır. Tıpkı Şanlıurfa’daki kazılarda da izine rastlanan Amazon Kraliçeleri gibi, tıpkı savaşa karşı yaşama gücüyle direnen Suriyeli mülteci kadınlar gibi…

Amazon Kraliçeleri

Bu tarihsel ortaklıktan yola çıkarak “Amazon Kraliçeleri” adını verdiğimiz proje 3 farklı alanda yürütüldü;

Aralarında okuma yazma bilmeyenlerin de olduğu 160 kadın proje kapsamında eğitim aldı. Bu kadınlardan 6’sı Cercis Murat Konağı’nın İstanbul Eataly içerisinde yer alan mutfağında, Ebru Baybara Demir liderliğinde işbaşı eğitimlerini tamamladı.

3’ü halen Eataly’de çalışmakta olan; daha önce yaşamlarını pamuk tarlasında geleneksel aile işçiliği yapmış bu kadınlar, eğitimlerinin ardından İstanbul ve Lyon’da düzenlenen; Sirha Gastronomi Fuarı’na katılarak ulusal ve uluslararası tecrübe kazandılar ve fuarlarda yaptıkları yöresel yemekleri ile büyük beğeni topladılar. 

Projenin bir diğer ayağında; sanayi üretiminin yaygınlaşması, geleneksel üretimi bitmekte olan bölgesel ürünlerden biber ve domates salçasının tekrar geleneksel yöntemlerle daha üstün kalitede üretilmesini teşvik edilmesini sağladı.

Suriyeli ve Harranlı kadınların geleneksel yöntemler ve hijyen kurallarına uygun olarak  hazırladığı biber ve domates salçaları için büyük şehirlerde pazar oluşturulması için çalışma yürütüldü. Bir marka oluşturularak, çeşitli market ve market zincirleriyle kurulan bağlantıyla kadınların kendi ürettikleri salçalardan gelir elde etmeleri sağlandı.

Geleneksel reçeteler ve yemek pişirme usullerinin arşivlenerek aktarılması üzerinde bölge çapında çalışmalar yürüten Ebru Baybara Demir ve ekibi tarafından, Harran geleneksel mutfağının kaybolmakta olan tarifleri ve Harran Mülteci Kampı’nda kalan Suriyeli kadınların bu coğrafyanın zenginliğine özgü geleneksel mutfak kültürünün envanteri çıkartılarak reçetelendirildi ve kayıt altına alındı.

“Amazon Kraliçeleri”  … Suriyeli kadının hayatına dokunmakla, onların kendi ustalık ve beceriyle hayata tutunmalarını sağlamakla kalmadı, Anadolu mutfak kültür geleneğinin alışkanlığı olan imece geleneğiyle Harranlı ve Suriyeli  kadınların aynı mutfakta üreterek kaynaşmalarına, dostluk kurmalarına da olanak sağlayarak kültürel entegrasyonun yaşamın doğal akışı içinde gerçekleşmesine de ortamlar yarattı.

Galeri