Ebru Baybara Demir

Türkiye – Arnavutluk Türk Mutfağı Projesi

“Birbirimizin yaralarını sarmak için aynı dili konuşmamız gerekmiyor.”

Bir sosyal gastronomi şefi olarak yaptığı işi yalnızca tabak yapmak değil, yaptığı tabakla hayatları iyileştirmek olarak tanımlayan Ebru Baybara Demir, gastronomiyi hayatları dönüştürmede bir enstrüman olarak kullanıyor. Gastronominin iyileştirici gücüne inanarak ulusal ve uluslararası sosyal gastronomi projeleri içerisinde yer almaya devam ediyor.

Arnavutluk’un Tiran ve Iskodra şehirlerinde faaliyetlerini yürüten Alsar Vakfı’nın yetim çocuklar ve yetim anneleri için Arnavutluk Türkiye Büyükelçisi Sayın Ahmet Murat Yörük ve eşi Sayın Ayşegül Erdal Yörük’ün destekleriyle hayata geçirdiği “Türkiye – Arnavutluk Gastrodiplomasi Projesi”, Ebru Baybara Demir’in gastronominin iyileştirici gücünü kullandığı bir diğer sosyal gastronomi projesi.

3521 yetim çocuğu ve onlara annelik yapan 200 kadını kısıtlı şartlarla desteklemeye çalışan Alsar Vakfı, sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı bu kadınları “Türkiye – Arnavutluk Gastrodiplomasi Projesi” ile sürdürülebilir gelir elde edebilecekleri noktaya taşıyarak güçlendirmeyi ve sosyal entegrasyonlarına katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Bu kapsamda, fikir aşamasından itibaren projenin içerisinde yer alan Ebru Baybara Demir, 200 yetim annesi içerisinden seçilen 25 kadına Ekim – Kasım 2021 tarihleri arasında 21 gün boyunca “Türk Mutfağı Eğitimi” vermiştir. Eğitimlerin ardından Tiran’da kurulan küçük Türk lokantasında öğrendiklerini uygulama fırsatı bulan yetim annelerin hem sürdürülebilir gelir elde edebilecekleri düzeyde profesyonelleşmeleri hem de Arnavut Mutfağında önemli bir yere sahip olan kadim Türk Mutfağı kültürünün kalıcılığının sağlanması hedeflenmiştir.

Arnavutluk Tiran Büyükelçiliği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında resepsiyon yemeğinin hazırlığını üstlenen Ebru Baybara Demir, Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin hazırlamış olduğu “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabındaki lezzetlerden özel seçkiyi “Türkiye – Arnavutluk Gastrodiplomasi Projesi” kapsamında kendisinden Türk Mutfağı Eğitimi alan yetim anneleri ile birlikte misafirlere sunmuştur. Projenin devamında, bu yetim annelerinden 7’si Mardin’e gelerek Cercis Murat Konağı’nda profesyonel bir çalışma deneyimi kazanmıştır.

2022 yılında, Türk Mutfağını tanıtmak amacıyla Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde başlatılan “21-27 Mayıs Türk Mutfağı” Etkinlikleri’nde, bu gastrodiplomasi projesinin bir parçası olarak Ebru Baybara Demir ve kendisinden eğitim alan yetim anneleri, Türk Mutfağının asırlık tariflerini yine birlikte hazırlamış ve sunmuşlardır.

“Türkiye – Arnavutluk Gastrodiplomasi Projesi”, mutfağın iyileştirici gücü ile sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı toplumsal grupların desteklenmesini sağlarken, birleştirici gücü ile de Türkiye ile Arnavutluk arasındaki tarihi ve kültürel ilişkilerin devamlılığında önemli bir rol oynamaktadır.