Yaşayan Toprak, Yerel Tohum, Sorgül Projesi

Projenin Amacı

Orta vadede tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkilemesi beklenen iklim değişikliği ve kuraklığa karşı su, enerji ve gübre istemeyen toprağımıza en uyumlu yerel tohumu bulmak ve gelecek için çoğaltmak, bu sayede toprağı ve doğayı yaşatmak projenin temel amaçlarındandır. Suriyeli mülteci kadınların toplumsal entegrasyonunun sağlanması projede öncelikli diğer bir amaç olmuştur.

Proje Süreci

Mardin ve çevresinde yapılan saha çalışmalarında; özellikle Midyat, Dargeçit ve Savur ilçelerindeki mahalleler dolaşılarak sadece kendilerine yetmek üzere üretim yapan, maddi imkanları olmayan ya da arazi yapısı sanayi üretimine elverişli olmayan küçük çiftçilere ulaşıldı ve çoğunlukla Sorgül olmak üzere Sorik, Beyaziye ve İskenderi buğdayı gibi ata tohumları toplandı. Saha çalışmalarında bulunan 1650 kg yerel tohum, uygulama alanlarında çoğaltılmak üzere küçük çiftçilerden satın alındı ve uygun arazilere ekimi yapıldı.  

Proje kapsamında susuz, gübresiz ve enerji ihtiyacı olmadan üretilen yerel tohumların üretim maliyetleri minimum miktara indirildi. Tarımda bizden 70 yıl geride olmalarına rağmen geleneksel yöntemler konusunda uzmanlaşmış Suriyeli mülteci kadınlar ile üretim teknikleri konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu. Bu tekniklerin daha geniş kitleler tarafından uygulanması için eğitim programı düzenlenerek; 35’i yerel, 35’i Suriyeli mülteci olmak üzere 70 kadın çiftçi Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) oluşturduğu eğitim programında eğitim gördü. Geçtiğimiz yıl ekilen ürünlerden 20 ton Sorgül hasat edildi. Tohumluk olarak çoğaltılmaya devam eden Sorgül bu yıl 650 dönüme ekildi. Projede şu anda yerel ve Suriyeli mülteci olmak üzere toplam 350 kadın çiftçi ve 24 mühendis T.C. Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da desteği ile sosyal güvenlik sistemine kayıtlı olarak çalışıyor.

Proje Destekçileri

  • T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
  • T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
  • TBMM İdari Amiri Ceyda Bölünmez Çankırı
  • Mardin Artuklu Belediyesi
  • Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)

Galeri